Ettevõtted, kes otsinguharjumuste muutustega ei kohane, kaotavad turuosa – nähtavus ei tähenda enam leitavust

Tarbijate otsinguharjumised ja ostustuskäitumine on muutunud kiiremini kui enamik ettevõtteid seda teadvustada jõuab. See pole lihtsalt areng, vaid paradigma nihe. Kui varem tuli veenda inimest, miks just sina oled parim valik, siis täna tuleb esmalt veenda masinat.
Otsingumaastik on killustunud – ja palju võimsam kui arvame
Maailmas tehakse hinnanguliselt igapäevaselt 17-22 miljardit ostingut, millest umbes 8,5 miljardit Google’is. Otsingumaht on küll muljetavaldav, kuid olulisem on mõista selle mitmekesisust. Vaid 0,8% Google’i otsingutest on transaktsionaalsed (otsene ostusoov), 14,8% kaubanduslikud (toote või teenuse kaalumine).
Mitmekesisuse printsiip kehtib ka teiste kanalite puhul. Kuigi transaktsionaalsetes otsingutes võidutseb Google, siis suurem osa uurimise, võrdlemise ja usalduse loomisega seotud otsinguid toimub mujal. Eelistused ja valikud sünnivad aga just nendes faasides.
- Need kriitilise tähtsusega otsingud toimuvad AI tööriistades, sotsiaalmeedias, foorumites ja e-kaubanduse platvormidel.
Üle 70% Gen Z tarbijatest kasutab TikToki, Instagrami ja YouTube’i toodete ja teenuste avastamiseks. Seda sageli enne kui nad Google’isse jõuavad (eMarketer 2024, MarketingCharts 2024). Kusjuures tegu pole noorema põlvkonna muutusega. Pea pooled internetikasutajatest on ülalmainitud kanaleid Google’i asemel kasutanud.
Rääkimata AI otsingutest, mille osakaal kasvab igakuiselt jõudsalt kõikides vanusegruppides. Kuigi statistika räägib tihti välisriikidest, ei ole põhjust arvata, et digiriigis Eestis numbrid väiksemad oleksid. Pigem vastupidi.
- Sõltuvalt sektorist ja sihtrühmast võib Google’ist väljas peituda kuni 70% reaalsest otsingumahust.
Seega ei ole kodulehe otsingumootoritele optimeerimine enam kuldvõti. Otsingukanalitena tuleb käsitleda palju laiemat kanalite ampluaad.
Nähtavus ei tähenda leitavust
Ettevõtted investeerivad aina rohkem reklaami, ent orgaaniline nähtavus jääb paigale või langeb. Miks? Sest nähtavuse eest võideldakse, aga leitavust ignoreeritakse.
Lihtne näide: esimene positsioon Google’is ei taga, et ChatGPT sind soovitab. Sotsiaalmeedias postitamine ei taga, et sa ka kanali otsingus välja tuled või sind kommentaarides soovitatakse. Isegi tugeva brändisõnumiga kampaania ei taga, et tarbija mõtleb sinust just nii, nagu sa soovid – eriti kui ta kohtub sinu kohta hoopis vastuolulise infoga mujal.
- Sa võid igas kanalis olemas olla, kuid kui sind ei soovita, mainita ja algoritm sind esile ei tõsta, siis sa tegelikult tarbija otsustusprotsessis ei eksisteeri.
Tänane tarbija ei tee otsust reklaami nägemise hetkel. Otsustusprotsess algab juba enne – ja kestab sageli ka pärast reklaami. Enne ostmist uuritakse keskmiselt 7–10 allikat. Kui sa ei kontrolli neid vaheetappe, mil palutakse AI soovitust või otsitakse tagasisidet TikToki kommentaariumist, siis sa tegelikkuses ei kontrolli oma müüki. Ostuotsus ei toimu enam siis, kui tarbija reklaami näeb, vaid siis kui ta valikuid võrdleb ja oma otsusele kinnitust otsib.
Võitjate ja kaotajate vahe saab olema turgu muutev
Iga kord, kui ettevõte paneb tänavapilti suure plakati, teeb digikampaania või esineb messil, käivitab see mingis osas inimestest soovi rohkem uurida.
- Kui see huvi maandub ChatGPTs või TikTokis ja vastuseks tuleb kellegi teise bränd, siis oled oma turunduseelarvet kasutanud kellegi teise kasuks.
Parimal juhul juhatad kliendi alternatiivideni – kontrollimata, mida AI sinu kohta ütleb -, halvemal juhul annad müügi konkurendile. Seda juhtub iga päev.
Need, kes on soovinud mõnd konkurenti Google’i esimeselt positsioonilt kukutada, teavad, kui keeruline ja kulukas protsess see olla võib. Sama juhtub teiste kanalitega. On selged võitjad ja kaotajad. Viimased kaotavad kiiresti nähtavuse, usalduse ja lõpuks ka käibe.
Kui seni andis Google’i optimeerimine koduturul konkurentsieelise, siis AI ja sotsiaalmeedia põhine otsing ei tunne riigipiire. Kui Hollandi või Saksamaa bränd on paremini optimeeritud, siis võib Eesti tarbija või B2B klient – jõuda hoopis nende juurde.
Positiivse poole pealt: sama võiks toimuda vastupidi. See võiks äratada iga ettevõtja peas kellukese, et siin on potentsiaali uutmoodi ekspordile lähenemiseks.
- Uue ajastu leitavuses ei ole oluline reklaamieelarve suurus, Eesti ja Saksamaa brändil on võrdsed võimalused leitavuse domineerimiseks.
Samalaadset võimalust võiksid näha väiksemad ettevõtted ja alustavad brändid. Turuliidrite turundustegevused panevad tarbija nii või naa otsima. Oluline on, et sinu ettevõte ühe valikuna kaalukaussi jõuaks. Tekib uudne suurte tegijate najalt kasvamise võimalus.
Et aset leidvate arengutega kaasas käia, oleme loonud uue lahenduse, mis võimaldab koostööpartneritel olla nähtav just seal, kus iganes otsing aset leiab. Vaata täpsemalt juba Omnisearchi kodulehelt.